فرق حافظه بافر با حافظه کش در چیست؟

رفع مشکل هنگ کردن لپتاپ ها
تیر ۲۲, ۱۳۹۸
قفل کنزینگتون(kensington lock)در لپتاپ چیست؟
تیر ۲۳, ۱۳۹۸

مدت زمان تقریبی خواندن ۳ دقیقه و گوش دادن ۴٫۰۸ ثانیه

سلامی دوباره دوستان امیدوارم مثله همیشه حالتون عالی باشه دوستان در این پادکست آموزشی ما یادمیگیریم که حافظه کش با حافظه بافر چه تفاوتی داره و اصلا این حافظه ها در کجا استفاده میشن و چه کاربری با یکدیگر دارند؟! پس لطفا به این قسمت از آی تی پادکست گوش بدید،مطمئنم بدرودتون میخوره!!…

 

آنلاین گوش بدیم 

 برای دانلود این آی تی پادکست به آخر همین پست مراجعه کنید

 

متن آی تی پادکست 

بنام خداوند رنگین کمان   خداونده بخشنده ی مهربان

سلام دوستان حالتون چطوره؟! امیدوارم حالتون عالی باشه! بنده علی اکبری هستم تو این پادکست فوق العاده جذاب قراره فرق دو چیز مهم را با هم بفهمیم که خیلی از دوستان شاید این دو چیز را باهم یکی بدونن و در جاهای مختلف با یک اسم یادشون کنند،اما باید بگم که کار این دو زمین تا آسمان با هم فرق میکنه!خب چیزی که قراره توی این پادکست بهش بپردازیم فرق حافظه بافر و حافظه ی کش هستش که دوتا از حیاتی ترین چیز هایی می باشند که وجود نداشتن آنها خیلی مشکلات را ایجاد میکنه! پس بهتره که فرق این دو رو از هم بدانیم که چطوری کار میکنند و چه تاثیری در سیستم سخت افزاری دارند.پس لطفا با ما همراه باشید…

خب اول می ریم سراغ کش،ببینید دوستان حافظه کش یه حافظه کوچیک،سریع و گرون قیمت هست که بین حافظه ی رم و پردازنده قرار داره، دلیله اینکه در سیستم سخت افزاری استفاده میشه اینه که اطلاعات مهمی که بصورت تکراری توسط پردازنده استفاده میشه، درون همین کش قرار بگیره تا پردازنده بتونه سریع تر اطلاعات را پردازش شون کنه!

دوستان بارها و بارها هم برای من و شما پیش آمده  که برنامه ای مثله : فوتوشاپ را باز میکنیم ، اما سیستم ما بطور خودکار تشخیص میده  که کدام فایل از اهمیت بیشتری برخوردار است و زیاد استفاده شده! بنابراین اون برنامه که قراره زیاد استفاده بشه رو از حافظه ی رم به حافظع کش هدایت میکنه، اینجوری پردازنده حداقل برای دسترسی به فایل های مهم و تکراری،مجبور نیست هر سری به رم سرک بکشه! و با استفاده از روش کشینگ سرعت کلی سیستم کامپیوتری شما افزایش پیدا میکنه!

اما حافظه ی بافر چیه!؟

حافظه ی بافر یه رابطه حافظه ای بین دو تا دستگاه یا سخت افزار است، بافر برای این استفاده میشه تا تفاوت سرعت بین دوتا قطعه یا دستگاه را جبران کنه!مثلا بافر در پیرینتر  استفاده میشه اما چرا!؟ببینید دوستان موقعی که شما دستور پیرینت رو از کامپیوتر به پیرینتر ارسال میکنید، پردازنده در کسری از ثانیه دستور رو میفرسته!اما پیرینتر در کسری از ثانیه که نمیتونه پیرینت بگیره و دستور رو اجرا کنه! 

پیرینتر باید کاغذ خودشو چک کنه،رنگ هاشو میزون کنه،ترتیب رو رعایت کنه و خیلی چیزهای دیگه، پس این دستور پیرینت که از پردازنده به پیرینتر ارسال میشه،باید یه جایی ذخیره بشه تا پیرینتر یادش بمونه که کدام صفحات را پیرینت بگیره ، به این حافظه میگن حافظه ی بافر !

 

میخوام بخونم...!
فرق حافظه ی رم DRAMبا SRAM در چیست؟

پیشنهاد میکنیم: بهترین ویندوز برای لپتاپ چیه؟

 

دیدید چقدر با حافظه ی کش تفاوت داره؟

اما تفاوت اصلی این دو حافظه در چیه؟ 

تفاوت اصلی بافر و کش اینه که کش برای افزایش سرعت استفاده میشه اما بافر برای هماهنگی سرعت!

اگر دقت کرده باشید زمانی که سیستم مان کمی گیر پاج میکنه وقتی با چند عمل که یکی از آنها خالی کردن کش می باشد باعث افزایش سرعت میشه، درسته که کش برای سرعته اما خودشم پر میشه که این پر شدن از تمامی فرآیند هایی هست که ما انجام میدیم،پس بهتره که در بازه های مشخصی این حافظه را پاکسازی کنیم.

و در آخر هم این را بگم که حافظه ی کش و حافظه ی بافر هرکدام، حافظه های فرار هستند! یعنی با قطع برق اطلاعات دریافت شده ی آنها ریست میشه!

 

خب امیدوارم که این پادکست آموزشی تونسته باشه تا فرق این دو حافظه ی مهم را به شما فهمونده باشه! اگر براتون جالب بود برای دیگران هم بفرستید تا فرق این دو حافظه را یکی ندونن! تا پادکست بعدی و یه موضوع جذابتر منتظر شما هستم! بدرود….

دانلود پادکست صوتی

فرق حافظه ی بافر و حافظه ی کش در چیست؟
حجم فایل دانلودی:9.47

 

 

 

Ali
Ali

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تعمیر لپتاپ